W obecnych czasach, gdy przez wiele godzin dziennie oczy narażone są na działanie światła niebieskiego, wydzielanego przez oświetlenie energooszczędne, monitory komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów, potrzebna jest ich dodatkowa ochrona. Zapewnią ją odpowiednio dobrane okulary, które nie tylko zadbają o zdrowy wzrok, ale też pozwolą na pozbycie się uciążliwych migren, zespołu suchego oka oraz zadbają o spokojny sen.
Objawy przemęczenia oczu
Tzw. cyfrowemu zmęczeniu oczu towarzyszą następujące objawy:
- suchość oka,
- niewyraźne widzenie,
- bóle głowy,
- zaburzenia widzenia barw,
- plamki przed oczami,
- opuchnięte powieki i spojówki,
- podwójne widzenie,
- podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie oka,
- nadwrażliwość na światło,
- uczucie zmęczenia oczu
- zaburzenia rytmu dobowego, które objawiają się problemem ze snem.
W trakcie pracy z komputerem oczy często pozostają przez długi czas w tej samej pozycji, co powoduje zmęczenie mięśni gałek. Kłopotliwa staje się akomodacja oka, co jest jednym z symptomów starzenia się organu wzroku. Kolejnym etapem jest wtedy dobór szkieł korekcyjnych umożliwiających prawidłowe widzenie. Aby temu zapobiec, warto co kilkanaście minut spojrzeć w dal, aby zrelaksować mięśnie oka i zadbać o większą częstotliwość mrugania.
Jak dobrać odpowiednie okulary
Aby wesprzeć organizm w powrocie do naturalnego rytmu dnia i nocy i odciążyć narząd wzroku, dobrze jest wybrać okulary z filtrem światła niebieskiego, które znajdują się w ofercie wielu sklepów, np. https://safetyline.pl/okulary-do-komputerow/. Ekspozycja na światło niebieskie emitowane z monitorów komputerowych, powoduje zmęczenie oczu, mózgu, a w konsekwencji całego ciała, ponieważ umysł nie jest w stanie się zrelaksować, ze względu na docierające do niego bodźce wzrokowe. Wynikiem takiego stresu środowiskowego działającego przez wiele lat, mogą być poważne problemy zdrowotne.
Powłoki antyrefleksyjne są kolejną cechą właściwie dobranych okularów, którą docenią np. programiści, gracze komputerowi, zawodowi kierowcy. Powłoka ta eliminuje refleksy świetlne, które odbijając się od ekranu docierają do oka. Takie okulary wzmacniają kontrast, a więc obraz jest bardziej przejrzysty. Zdecydowanie poprawia się komfort widzenia. W wielu salonach optycznych jest stosowana jako standard w okularach korekcyjnych. Jedną z najnowszych powłok stosowanych w optyce jest powłoka antyelektrostatyczna tzw. EMI, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem gamma, emitowanym przez monitory. Dodatkowym atutem jest ograniczone do minimum osiadanie kurzu na soczewce.
Dla osób, które nie potrzebują korekcji wad wzroku, ale są narażone na przeciążenie oczu przez długą pracę z monitorem, oferuje się okulary „zerówki”, zaopatrzone w ww. rodzaje powłok.